۸ روش برای تداوم زندگی مشترک

 1. زندگی زناشویی را الویت اول خودتان قرار دهید.

دکتر هارویل هندریکس، نویسنده کتاب “ازدواج را آسان کنید” می گوید:

در درجه اول زندگی زناشویی، دوم فرزندان و پس از آن کار در الویت قرار دارند. زمانی که زندگی زناشویی را الویت اول خود قرار دهید، در نتیجه فرزندانتان بهتر رفتار خواهند کرد و دیگر نیازی نیست زمان زیادی را برای کنترل کردن آنان صرف کنید و همچنین در کار و حرفه ی خود نیز بازدهی بالاتری داشته و موفق خواهید شد. اما اگر این الویت ها جابه جا شود همه چیز به هم ریخته و به خوبی پیش نمی روند.

 1. به ارزیابی مجدد نیازهای خود بپردازید.

رابرت تایبی، مددکار اجتماعی و نویسنده کتاب “زوج درمانی: مهارت و خلاقیت موثر در رابطه یاران صمیمی” می گوید:

مشکل این است که به آنچه که در سال اول به آن نیاز داشته اید، دیگر نیاز ندارید. زیرا که شخص دیگری آن نیاز را به خوبی برایتان برطرف می کند. وقتی که در طول زمان نیازهایتان تغییر می کند از یکدیگر درمورد آن سوال بپرسید و برای یکدیگر به طور واضح و روشن آنها را بیان کنید و برای برطرف کردن خواسته ها و نیازهای یکدیگر تلاش کنید. مثلا من دو بار در هفته از تو رابطه جنسی می خواهم یا من از تو می خواهم که در نگهداری بچه ها به من کمک کنی و …

 1. با همسر خود بازی و بازیگوشی کنید.

دکتر جیمز فارو، استاد دانشکده الهیات فولر می گوید:

به رابطه خود به عنوان چیزی که آن را به دست آورده اید ننگرید، بلکه به عنوان یک ماجراجویی پایدار و آشکار بنگرید. رابطه چیزی ست که در طول زندگی بر روی آن سرمایه گذاری می کنید. آن دسته از زوج هایی که زندگی پایداری دارند، معمولا یک برنامه از کارهایی که مکررا انجام می دهند دارند که میزان اهمیت رابطه شان را برایشان یادآور می شود. یک بخش از آن برنامه مختص به بازیگوشی و روابط جنسی بانشاط است.

 1. اما برای این بازی حسابگری نکنید.

استاد روانشناسی دانشگاه دولتی ویرجینیا، دکتر اورت ورثینگتون می گوید:

مردم معمولا در روابطشان حسابگری می کنند: لازم نیست برای شریک زندگی ام کاری انجام دهم مگر اینکه او نیز برای من متقابلا کاری انجام دهد. این روش تا وقتی خوب جواب می دهد که هیچ یک از آنها اشتباهی انجام ندهند. توصیه می کنیم که در روابط مدل محبتی را استفاده کنید: وقتی شریک زندگی ام اشتباهی می کند، نمی خواهم حسابگری کنم و میخواهم به او مهر و محبت کنم و او را ببخشم. در این صورت شرایطی را فراهم آورده اید که هر دو یکدیگر را بالا می برید.

 1. زیپ دهانتان را نکشید (سکوت نکنید).

چارلی بلوم، کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی و مولف کتاب “۱۰۱ چیزی که آرزو می کردم هنگام ازدواج می دانستم” می گوید:

چیزی که گذشته و تمام شده، دیگر تمام شده و صحبت درمورد آن تغییری در نتیجه آن به وجود نمی آورد اما اگر درمورد آن حرف بزنید و احساساتتان را ابراز کنید، خود را از برخی رنج ها آزاد می کنید و از شر مشکلات جسمی و روحی خلاص می شوید.

 1. هرگز یادتان نرود که برای چه ازدواج کرده اید.

استاد دانشگاه مرکزی فلوریدا، مارک ای یانگ می گوید:

وقتی برای اولین بار یکدیگر را دیدید دوست داشتید باهم چه کارهایی انجام دهید ؟ دوچرخه سواری ؟ سفر ؟ گردش ؟ پس اکنون بیش از آن ها را با یکدیگر انجام دهید.

 1. اما و اگرها را فراموش کنید.

آلن پلینر، درمانگر خانواده و ازدواج عقیده دارد:

در زندگی باید پذیرا و صبور باشید. مردم از شخصی که قرار است شریک زندگیشان باشد توقع دارند که بگذارد خود واقعیشان باشند. برای عشق ورزیدن به شریک زندگی خود نمی توانید شرط و شروط مشخص کنید، پذیرفتن افراد دقیقا همانگونه که هستند همان دوست داشتن و عشق ورزیدن به آن هاست.

 1. از یکدیگر تعریف و قدردانی کنید.

جان دابلیو جیکوبز، مولف کتاب “تمام چیزی که نیاز دارید عشق است و دیگر دروغ هایی درباره زناشویی” می گوید:

من و همسرم معمولا برای کارهایی که به خاطر یکدیگر انجام می دهیم از هم سپاسگزاری می کنیم، و وقتی به خاطر چیزی از هم قدردانی می کنیم باعث می شود که دلمان بخواهد بیشتر آن را تکرار کنیم. این کار باعث استحکام رابطه مان شده است، حتی زمانی که روزهای سختی داشته ایم. همه ی زوج ها برای عبور از روزهای سختی که هر رابطه ای آن را تجربه می کند، باید در روابطشان وجه عاطفی داشته باشند.

 

(منبع: ترجمه ای از نوشته ی Kristin Canning)

 

نظر بدهید

(2 نظر)

 • زهرا

  مطلب بسیار عالی بود.
  ممنون از شما

 • فرزانه

  خیلی خوب بود مرسی.بیشتر در این موارد مطلب بذارید ممنون میشم

 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *