تربیت جنسی کودک (۱)

“مامان بچه چجوری به دنیا میاد ؟”  /  “مامان من چجوری رفتم تو شکمت ؟”

“مامان چرا من و برادرم باهم فرق داریم ؟”  /  “مامان چرا بابا من رو به دنیا نیاورده ؟”

قطعا همه ی والدین در دوران کودکی فرزندان خود با چنین سوالاتی از جانب کودک خود مواجه شده اند و به دلیل عدم آگاهی کافی، در برابر پاسخ دادن به آن بازمانده اند و یا برای پاسخ دادن به آن احساس خوبی نداشته اند.

اما در دنیای امروز که منابع اطلاعاتی (اینترنت، شبکه های مجازی، ماهواره و …) بسیار وسیعی در دسترس کودکان قرار دارد، بدون پاسخ گذاشتن سوالات جنسی کودک و بی تفاوت بودن نسبت به آنها کار صحیحی نیست و بهترین راه آگاهی دادن به کودکان در این رابطه از طریق والدین و مربیان آموزشی کودک است. بنابراین، این نکته ضرورت دارد که والدین و مربیان از نحوه ی پاسخ دادن به سوالات جنسی و آموزش مسائل جنسی مرتبط با سن کودک، آگاهی های لازم را داشته باشند و به امید اینکه کودک وقتی بزرگ شود خودش این مسائل را می آموزد، از پاسخ دادن به سوالات آنان سرباز نزنند و در این باره با آنان گفت و گو کنند.

شاید با خود فکر کنید که گفتگو با کودک در مورد مسائل جنسی کار سختی است، اما باید این نکته را در نظر بگیرید که کودکانی که از مسائل جنسی خود ناآگاه هستند نسبت به کودکان آگاه بسیار آسیب پذیرتر بوده و بیشتر در معرض سواستفاده و آزارهای جنسی قرار می گیرند.

از طرفی پاسخ گویی به سوالات جنسی کودکان امری بسیار حساس و مهم است و نباید در مورد آن سهل انگاری کرد، زیرا که عواقب ناگواری را در پی خواهد داشت، بنابراین آگاهی والدین و مربیان در این حیطه بسیار حائز اهمیت است و پاسخ درست به سوالات کودک و گفتگوی مفید در مورد مسائل جنسی با او، بسیار در تامین سلامت جنسی، روانی و جسمی کودک تاثیرگذار است و در آینده ی او و دوره های بعدی زندگی اش نیز بسیار اهمیت دارد.

 

اهمیت نقش خانواده :

خانواده نخستین مکانی است که کودک سوالات و مسائل جنسی خود را در آن مطرح می کند و والدین و افراد مهم خانواده نقش بسیار مهمی در شکل گیری رفتارهای سالم جنسی کودک دارند. نحوه ی پاسخ به سوالات جنسی کودکان می تواند باعث سرکوب و انحراف جنسی و یا یادگیری صحیح آنها شود.

البته به دلیل نقش پررنگ گروه همسالان در زندگی کودک نمی توان اهمیت این مورد را نادیده گرفت اما باید بدانید که بیشترین یادگیری در زمینه مسائل جنسی در دوره های پیش از ورود به مدرسه و در محیط خانواده شکل می گیرد.

بنابراین خانواده باید آگاهی خود را در این زمینه بالا برده و به پرسش های جنسی کودکان به صورت شفاف و روشن و بدون هیچ ابهامی پاسخ دهند تا سازه جنسی کودکان از همان ابتدا به درستی شکل گیرد و زمینه ای برای سلامت روان و آینده ی بهتر آنان باشد.

 

در پاسخ به سوالات جنسی کودک به نکات زیر توجه کنید :

 1. آموزش در مورد مسائل جنسی باید به صورت تدریجی و متناسب با سن و میزان درک کودک باشد و لزومی ندارد که همه ی جزئیات را به صورت یکجا در اختیار کودک قرار دهید.
 2. درباره تک تک اعضای بدن و کارکرد هر کدام، برای کودک به صورت قابل فهم و به زبان خودش توضیحاتی ارائه دهید تا آنها را بشناسد.
 3. به تدریج به کودک خود تفاوت بین اندام های غیرخصوصی و خصوصی را بیاموزید، و به او آموزش دهید که اندام های خصوصی را کسی نباید ببیند و نباید دست بزند، همچنین خود او نیز نباید اندام خصوصی دیگران راببیند و یا لمس کند.
 4. نکته مهم این که از طریق جلب اعتماد کودک به او یاد دهید که اگر کسی به او آزار جنسی رساند، او مقصر نیست و این مسئله را با شما درمیان بگذارد.
 5. پاسخ هایی که می دهید قانع کننده باشند و اعتماد کودک را به درست بودن آن جلب کند و همراه با مسخره کردن و شوخی های بی مورد (خصوصا شوخی های جنسی) نباشد.
 6. در پاسخگویی به سوالات کودک دروغ نگویید، مثلا “ما یک روز رفتیم بازار و تو رو خریدیم”. اینگونه پاسخ ها در آینده می توانند زمینه ساز عدم اعتماد به والدین شوند.
 7. پاسخ هایی که به کودک میدهید را با خرافات آمیخته نکنید و پاسخ ها صحیح باشند.
 8. برای پاسخ به سوالات کودک (خصوصا در سنین پایین تر) از روش های غیرمستقیم استفاده کنید و به زبان خود کودک و قابل فهم برای او توضیح دهید، مثلا در قالب داستان ها و …

از مزایای روش غیر مستقیم نسبت به روش مستقیم، می توان به گستاخ نشدن کودک اشاره کرد.

 1. هنگام پاسخ دادن به کودک بر رفتارها و نحوه ی تکلم خود تسلط داشته باشید و این حس را به کودک القا نکنید که احساس نگرانی، شرم و خجالت دارید.
 2. اگر هنگام گفتگو مطلبی را اشتباه بیان کردید، به کودک اعتراف کنید که اشتباه کردید و اطلاعاتتان در آن مورد ناکافی بوده است و سپس اصلاح شده ی آن مطلب را در اختیارش بگذارید.

 

 • نکته پایانی این که برخورد والدین در زمینه مسائل جنسی بسیار اهمیت دارد. شنونده خوبی باشید و سعی کنید برخوردتان در برابر پرسش های جنسی عادی باشد تا کودک احساس کند که بیان اینگونه مطالب هم مانند سایر مطالب است و به راحتی می تواند با پدر و مادرش آنها را درمیان بگذارد.

نظر بدهید

(0 نظر)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *